Kim jesteśmy

Naszą specjalizacją są usługi konsultacyjne oraz wsparcie techniczne, które świadczymy firmom działającym w obszarze produkcji konstrukcji stalowych oraz różnego rodzaju elementów maszyn i urządzeń, gdzie stosowane są procesy spawalnicze.

Jak zostać spawaczem?

Często otrzymujemy pytania, które dotyczą zawodowej przyszłości w naszej branży. Wiele osób zastanawia się jak zostać spawaczem, jakie kursy lub szkoły trzeba skończyć i czy warto decydować się na taką ścieżkę kariery. Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Zawód spawacza – co powinieneś wiedzieć zanim nim zostaniesz?

Tego rodzaju robotnik zajmuje się łączeniem poszczególnych części i elementów konstrukcyjnych, które są wykonane z matali. Jego praca polega na obróbce stali, żeliwa, metali nieżelaznych oraz ich stopów. Istnieje kilka metod łączenia części metalowych, a są to łączenie:

 • elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych chemicznie
 • automatyczne
 • gazowe
 • łukiem elektrycznym
 • Wymagane predyspozycje

  Żeby zostać spawaczem należy spełniać pewne warunki psychiczne i fizyczne. Kandydat powinien posiadać dobry wzrok, ogólną sprawność fizyczną, zdolności manualne oraz sprawne ręce. Jest to niezbędne do prawidłowej i sprawnej obsługi narzędzi oraz precyzyjnego wykonywania obróbki.
  Kandydat powinien także posiadać określone cechy charakteru, które pomagają w dobrym wykonywaniu zadań. Są to m.in. umiejętność koncentracji i skupienia na zadaniu, odporność na stres oraz rzetelność.

  Jak zostać spawaczem? – kursy i szkolenia

  Kluczowe jest tu ukończenie 18 roku życia oraz odpowiednie wykształcenie. Większość pracodawców wymaga od kandydata świadectwa ukończenia technikum lub liceum zawodowego. Niezbędne jest także ukończenie kursu i zdanie egzaminu.
  Jeden kurs obejmuje szkolenie z jednej metody łączenia jednego materiału, np. tylko metody MIG lub tylko metody MMA, w części teoretycznej oraz praktycznej. Prowadzeniem kursów zajmują się liczne firmy, ośrodki szkoleniowe lub szkoły.

  Dlaczego warto zostać spawaczem?

  Powodów jest kilka. Przede wszystkim zawód ten oferuje dużą różnorodność i stabilizację. Po odbyciu kursu i zdaniu egzaminu można pracować w wielu dziedzinach sektora przemysłowego, od budownictwa aż po stocznie, od dużych hal produkcyjnych, aż po małe warsztaty. Wiele osób świadczy indywidualne usługi, np. naprawia usterki oraz wykonuje prace dla firm lub klientów prywatnych.
  Zazwyczaj osoby zajmujące się tego rodzaju obróbką metali mogą liczyć na pensję przewyższającą średnią krajową. Przyczyniają się także do rozwoju gospodarczego.