Kim jesteśmy

Naszą specjalizacją są usługi konsultacyjne oraz wsparcie techniczne, które świadczymy firmom działającym w obszarze produkcji konstrukcji stalowych oraz różnego rodzaju elementów maszyn i urządzeń, gdzie stosowane są procesy spawalnicze.

Jak dobrać gogle spawalnicze?

Jeśli jesteś spawaczem, wiesz doskonale, jak ważne jest bezpieczeństwo w trakcie pracy. Narzędziem, które Ci je zapewni, są gogle spawalnicze. Razem z przyłbicą tworzą zestaw akcesoriów niezbędnych w każdym przybornika fachowca, który łączy elementy metalowe.

Czym charakteryzują się przyłbice spawalnicze?

Każdy spawacz potrzebuje odpowiednich narzędzi do tego, żeby wykonywać swoją pracę. Należą do nich nie tylko inwertery, urządzenia czyszczące czy odciągające. Równie ważne są akcesoria zabezpieczające przed odpryskami, iskrami oraz promieniowaniem – jednym z nich jest przyłbica spawalnicza, która chroni twarz oraz wzrok przed uszkodzeniami przez cały czas trwania prac. Jakie są jej właściwości?

Na czym polega metoda spawania drutem samoosłonowym?

W dzisiejszych czasach fachowcy mogą łączyć elementy metalowe na wiele sposobów - w tym celu wykorzystuje się metodę MIG/MAG czy TIG. Ale to nie wszystko! Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też spawanie drutem samoosłonowym. Co to takiego, jak zachodzi i dlaczego warto się na nie zdecydować? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Jak dobrać średnicę i gatunek drutu spawalniczego do spawania stali konstrukcyjnych?

Istnieje wiele czynników, o których musi pamiętać spawacz, by wykonać spoiny charakteryzujące się wymaganą wytrzymałością. Jednym z najważniejszych są średnica oraz gatunek drutu spawalniczego niezbędne podczas działania metodą MIG/MAG. Warto kłaść na nie szczególny nacisk, ponieważ to właśnie od nich zależy jakość spoin. Jakie dokładnie są i w jaki sposób je prawidłowo dobrać?

Jak zdobyć certyfikat SCC/VCA uprawniający do pracy za granicą

Jeśli jesteś kierownikiem budowy, menadżerem zespołu, właścicielem firmy lub zwykłym fachowcem, z pewnością przyda Ci się certyfikat szkolenia SCC/VCA. Mając go, zaświadczasz, że jesteś gotowy wykonywać swoją pracę w bezpieczny sposób zgodnie z międzynarodowymi przepisami. Jest to zaświadczenie, które uprawnia Cię do pracy za granicą.

Odnowienie uprawnień spawalniczych - co musisz wiedzieć?

To, jak długo spawacz może wykonywać swoją pracę, określają wymogi, które dyktuje seria norm PN-EN ISO 9606. Zgodnie z obecnymi przepisami, uprawnienia spawalnicze są ważne na 2 lub 3 lata. To oznacza, że każdy, kto chce łączyć elementy metalowe w ten sposób, musi je regularnie odnawiać. Jeśli jesteś jedną z tych osób, przeczytaj ten artykuł.

Badania NDT – czym są sektory przemysłowe i sektory wyrobu?

Badania NDT to inaczej metody badań nieniszczących, które pozwalają wykryć nieprawidłowości zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu spoiny. Do ich wykonania potrzebne są stosowne uprawnienia. Żeby je zdobyć, należy zaznaczyć, na jaki sektor wyrobu i sektor przemysłowy chcemy to zrobić. Czym one są? Jeśli Cię to interesuje, przeczytaj ten artykuł!

EN 1090 – błędy, które możesz popełnić przy wdrażaniu ZKP wg EN 1090-1

Żeby móc legalnie sprzedawać budowlane konstrukcje stalowe oraz aluminiowe, należy spełnić szereg wymogów. Niezbędne jest dostarczenie Deklaracji Właściwości Użytkowych (DWU) oraz certyfikacji CE. Do uzyskania znaku CE trzeba wdrożyć system ZKP zakończony pozytywną oceną jednostki notyfikowanej, która sprawdza zgodność procesu produkcyjnego z wymogami opisanymi w EN-1090.

ZKP najważniejsze elementy – Jak spełnić wymagania EN 1090?

Praca w zakładzie przemysłowym wytwarzającym elementy stalowe i aluminiowe wiąże się z przestrzeganiem przepisów prawnych. Krokiem niezbędnym do legalnej sprzedaży tego rodzaju wyrobów jest wdrożenie ZKP, czyli Zakładowej Kontroli Produkcji, która wiąże się ze spełnianiem wymogów opisanych w EN-1090.

Badania NDT – czy spawacz powinien oceniać swoje spoiny?

Spawanie wymaga dużej precyzji oraz działania z ogólnie przyjętymi normami, dzięki którym jesteśmy w stanie wytworzyć wysokiej jakości wyroby metalowe. Jedną z nich jest międzynarodowa norma PN – EN ISO 9712, która wyróżnia wymagane kwalifikacje względem personelu badań NDT, czyli nieniszczących. Nie przekazuje jednak informacji na temat tego, czy spawacz powinien oceniać swoje spoiny.

Metody badań nieniszczących – poznaj wszystkie

W spawalnictwie wykonuje się analizę spoin w sposób inwazyjny oraz bez naruszania struktury złącza spawanego. Są to tzw. metody badań nieniszczących, inaczej NDT. Pomagają wykryć nieprawidłowości zarówno na powierzchni spoiny, jak i w jej wnętrzu. Wyróżniamy takie badania nieniszczące jak:

Kwalifikowanie technologii spawania wg EN ISO 15614-1 – od czego warto zacząć?

Jeśli chcemy potwierdzić, że warunki panujące w naszej firmie, parametry, które przyjmujemy oraz użyte przez nas materiały są odpowiednie do uzyskania połączeń o pożądanych własnościach, warto rozważyć kwalifikowanie technologii spawania, czyli działanie, którego rezultatem jest uzyskanie dokumentu WPQR. Jest to świadectwo, które uprawnia zakład do wykonywania prac spawalniczych na wybranych materiałach o ściśle określonych grubościach przy zastosowaniu własnych technologii.

Co musi się znaleźć w dokumentacji powykonawczej wyrobu wg EN 1090?

Zbiór norm EN 1090 adresowany jest do producentów elementów stalowych i aluminiowych. Nakłada na nich obowiązek oznakowania znakiem CE tych wyrobów, które wykorzystywane są w konstrukcjach stalowych, aluminiowych bądź stalowo – betonowych wprowadzanych na rynek w Unii Europejskiej. Składa się z trzech części:

Jak należy wybrać podstawowe zakresy do WPQR?

Kiedy Ty lub Twoja firma otrzymujecie nowe zlecenie, warto sprawdzić, czy dysponujecie możliwościami technologicznymi, które umożliwią jego zrealizowanie zgodnie z wytycznymi obecnymi w WPS. Kwalifikowanie technologii spawania i określanie zakresów do WPQR jest niezbędne do wykonania prac spawalniczych i często przeprowadzane jest nie tylko przez spawacza, ale również jego przełożonych, w tym kierownika projektu. WPS to dokument określający sposób, w jaki powinno się wykonać spawanie z uwzględnieniem parametrów obrabianego przedmiotu.

Jak dobrać odpowiedni poziom jakości wg EN ISO 3834?

Wysoka jakość wykonania zlecenia na metalowe wyroby spawane ma ogromne znaczenie w pracy z klientami. Wdrożenie systemu EN ISO 3834 może sprawić, że zaczniemy realizować zlecenia dla dużych firm, co wiąże się z korzyściami finansowymi. Zanim jednak przystąpimy do wdrożenia, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pozwolą nam zdecydować o tym, jaki poziom jakości chcemy uzyskać, aby sprostać wymaganiom kontraktowym

Niezgodności spawalnicze

Łączenie metali metodą ich stopienia i zestalenia jest niezbędne do tworzenia licznych konstrukcji oraz instalacji. Ze względu na to, że podczas procesu wytwarzana jest wysoka temperatura, zmieniają się właściwości metali, co ma konsekwencje dla trwałości połączenia. Co więcej, w przypadku łączenia metali zawsze należy liczyć się z ewentualnymi wadami materiału, błędami i niedopatrzeniami, które także mogą mieć konsekwencje dla produktu końcowego oraz bezpieczeństwa. Niezbędna jest więc kontrola jakości w spawalnictwie. Na czym polega taki nadzór? Co konkretnie podlega ocenie?

Jak spawać - metody spawania

Na naszym blogu omówiliśmy już podstawowe kwestie związane z profesjonalnym łączeniem metali, w tym niezbędne predyspozycje do wykonywania zawodu, wymagane wykształcenie oraz prawidłowy strój do pracy. Dziś kontynuujemy tę tematykę i odpowiemy na pytanie: jak spawać? Omówimy najpopularniejsze metody spawania i ich zastosowanie, to co je charakteryzuje oraz do łączenia jakich materiałów są wykorzystywane. Zapraszamy do lektury.

Porady dla początkujących spawaczy

Dobrze wiemy, że nie każdy kto interesuje się łączeniem metalu, wiąże z tym swoją zawodową przyszłość. Dla wielu osób jest to sposób na samodzielną naprawę wyposażenia, np. bramy, a dla innych to twórcze hobby. Niezależnie od powodu, dla którego Ty sięgasz po lutownicę, musisz wiedzieć jak spawać. Przygotowaliśmy więc kilka porad dla początkujących, które ułatwią Ci pierwsze próby łączenia metalu.

Predyspozycje kandydata na spawacza

W jednym z poprzednich materiałów pokrótce wspomnieliśmy o predyspozycjach psychicznych i fizycznych, które powinni posiadać kandydaci na robotnika, zajmującego się łączeniem metali. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie wyczerpaliśmy tematu, dlatego dziś do niego wracamy. Opowiemy o tym kto może zostać spawaczem i co powinien umieć. O tym jak zdobyć ten zawód również mówiliśmy. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tamtym materiałem.

Jak zostać spawaczem?

Często otrzymujemy pytania, które dotyczą zawodowej przyszłości w naszej branży. Wiele osób zastanawia się jak zostać spawaczem, jakie kursy lub szkoły trzeba skończyć i czy warto decydować się na taką ścieżkę kariery. Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Kurs spawania w pytaniach i odpowiedziach

W poprzednim materiale nie wyczerpaliśmy tematu, który dotyczył kursu spawacza, dlatego dziś wyjaśnimy kilka kwestii związanych ze szkoleniami, certyfikatami oraz innymi aspektami kształcenia zawodowego. Zapraszamy do lektury!