EN 1090 – błędy, które możesz popełnić przy wdrażaniu ZKP wg EN 1090-1

Żeby móc legalnie sprzedawać budowlane konstrukcje stalowe oraz aluminiowe, należy spełnić szereg wymogów. Niezbędne jest dostarczenie Deklaracji Właściwości Użytkowych (DWU) oraz certyfikacji CE. Do uzyskania znaku CE trzeba wdrożyć system ZKP zakończony pozytywną oceną jednostki notyfikowanej, która sprawdza zgodność procesu produkcyjnego z wymogami opisanymi w EN-1090. Zakładowa Kontrola Produkcji to czasochłonna procedura, która wymaga dużego wysiłku. W trakcie wdrażania można popełnić szereg błędów, których warto uniknąć, jeśli chcemy legalnie sprzedawać produkty stalowe lub aluminiowe. Najczęstszymi błędami popełnianymi podczas wprowadzania ZKP są:

  1. Brak zaangażowania ze strony kierownictwa zakładu.
  2. Wybór nieodpowiedniego konsultanta wdrażającego system.
  3. Wybór niewłaściwej jednostki notyfikowanej.
  4. Rezygnacja z podnoszenia jakości produkowanych elementów stalowych i aluminiowych.

Na szczęście istnieją sposoby, na które można uniknąć powyższych pomyłek.

Jak uniknąć błędów podczas wdrażania ZKP?

Prostym sposobem na uniknięcie braku motywacji ze strony kierownictwa jest zrozumienie, że system ZKP znacznie pomaga w procesie produkcji. Dzięki niemu będziesz w stanie oferować produkty wyższej jakości oraz łatwiej wyeliminujesz wszelkie niezgodności między wyrobami, co wyróżni Cię na tle konkurencji.

Żeby dokonać dobrego wyboru zewnętrznego konsultanta, warto sprawdzić, czy oferowane przez niego usługi są kompleksowe i czy w związku z nimi konsultant przyjeżdża na teren zakładu, przygotowuje procedury dopasowane do Twojej firmy, dokładnie szkoli personel, uczy go korzystania z procedur, a na dodatek uczestniczy w certyfikacji. Dobrym znakiem jest też doświadczenie konsultanta w pracy z systemem ZKP.

Przy wyborze jednostki notyfikowanej należy zwracać uwagę na to, czy specjaliści ją tworzący przeprowadzają dokładny audyt końcowy oraz oferują wyczerpujący, szczery i konstruktywny feedback. Tylko taka informacja zwrotna daje pewność, że oferowane przez Ciebie wyroby mają wysoką jakość. Żeby ją utrzymać po certyfikacji, warto wykonywać regularne audyty wewnętrzne.