Czym charakteryzują się przyłbice spawalnicze?

Każdy spawacz potrzebuje odpowiednich narzędzi do tego, żeby wykonywać swoją pracę. Należą do nich nie tylko inwertery, urządzenia czyszczące czy odciągające. Równie ważne są akcesoria zabezpieczające przed odpryskami, iskrami oraz promieniowaniem – jednym z nich jest przyłbica spawalnicza, która chroni twarz oraz wzrok przed uszkodzeniami przez cały czas trwania prac. Jakie są jej właściwości?

Te części składają się z korpusu, nagłowia i ramki na filtry spawalnicze, które chronią przed promieniowaniem. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych lub preszpanu, czyli materiałów, które odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością. Warto zaznaczyć, że w przyłbicy spawalniczej można umieścić filtry różnych rodzajów - ich wybór zależy od tego, jakiego rodzaju spawanie wykonujemy: gazowe, łukowe czy plazmowe. Należy też dobrać odpowiedni filtr wtedy, gdy przeprowadzamy cięcie tlenem i strumieniem plazmy lub żłobimy elektro-powietrznie.

Różne typy przyłbic

Wyróżniamy różne rodzaje przyłbic spawalniczych:

  • pasywne - mają wbudowane szkło o dobranym, stałym stopniu przyciemnienia.
  • aktywne – automatycznie zmieniają poziom ciemności w trakcie pracy.

Przyłbice pasywne, lub tylko szybki w niektórych modelach, można opuścić na oczy przed rozpoczęciem spawania. Z kolei modele aktywne (automatyczne, samościemniające) mają specjalistyczny filtr ADF, który szybko i samoczynnie zmienia stopień zaciemnienia w zależności od tego, co robimy – po zakończeniu pracy filtr stopniowo się rozjaśnia i przyzwyczaja spawacza do oświetlenia panującego w pomieszczeniu.

Do czego się nadają?

Modele pasywne przydadzą się każdemu, kto wykonuje prace spawalnicze sporadycznie, ponieważ trzeba samodzielnie zasłaniać i odsłaniać twarz - jeśli wykonujesz takie prace regularnie, może to być zbyt wyczerpujące. Takim osobom dużo bardziej przyda się przyłbica samościemniająca - jeśli się na nią zdecydujesz zapewnisz sobie większy komfort pracy oraz lepszą ochronę wzroku - przyłbice aktywne w bardzo szybki sposób reagują na rozpoczęcie jażenia łuku blokując dostęp szkodliwego promieniowania do gałek ocznych.