Jak spawac - metody spawania
Na naszym blogu omówiliśmy już podstawowe kwestie związane z profesjonalnym łączeniem metali, w tym niezbędne predyspozycje do wykonywania zawodu, wymagane wykształcenie oraz prawidłowy strój do pracy. Dziś kontynuujemy tę tematykę i odpowiemy na pytanie: jak spawać? Omówimy najpopularniejsze metody spawania i ich zastosowanie, to co je charakteryzuje oraz do łączenia jakich materiałów są wykorzystywane. Zapraszamy do lektury.
Metody spawania i ich oznaczenia
Wyróżniamy kilka rodzajów łączenia metali metodami spawania, w tym najpopularniejsze:
- elektrodami otulonymi – MMA (111)
- w osłonie gazów – MAG (135) i MAG (136)
- TIG 141
Rodzaje i metody spawania – MMA (111)
Do stopienia brzegu metalowego elementu, który jest przeznaczony do łączenia, wykorzystuje się tu elektrodę otuloną. Jest to metalowy rdzeń, pokryty specjalną otuliną, której do podstawowych zadań należą wytworzenie gazowej ochrony łuku, odizolowanie od powietrza atmosferycznego, wprowadzenie odpowiednich pierwiastków odtleniających oraz tworzenie powierzchni żużlowej nad krzepnącą spoiną.
MMA (111) to uniwersalny sposób na łączenie metali, a przez to jest szeroko stosowany w przemyśle stoczniowym, budownictwie oraz przemyśle naprawczym. Stosuje się go nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, w przydomowych warsztatach i profesjonalnych przedsiębiorstwach, głównie do obróbki stali, ale także stopów glinu, niklu i miedzi.
Łączenie metali w osłonie gazów – MAG (135) i MAG 136)
Metody te różnią się głównie rodzajem zastosowanego gazu osłonowego. W metodzie MIG 131 stosujemy gaz obojętny chemicznie (argon), zaś w metodzie MAG 135 gaz aktywny (CO2 oraz jego mieszanki z tlenem i argonem). Spawanie w osłonie gazów obojętnych wykorzystujemy głównie do stali nierdzewnych oraz aluminium, w gazie aktywnym powszechnie do łączenia stali niskostopowych oraz niestopowych (konstrukcyjnych) w przemyśle maszynowym, kolejowym, stoczniowym i motoryzacyjnym.
Rodzaje łączenia metali – TIG 141
Do topienia metalu służy tu elektroda wolframowa w osłonie gazu obojętnego, która wytwarza łuk elektryczny. TIG 141 umożliwia wykonanie czystej, wysokojakościowej i precyzyjnej spoiny. Materiał dodatkowy podajemy bezpośrednio do jeziorka stopionego metalu w postaci prętów. Wyróżniamy także metodę spawania TIG 142 – spawanie bez użycia materiału dodatkowego. Znajduje zastosowanie w łączeniu wszystkich metali i stopów, w tym stali nierdzewnych, aluminium, miedzi, tytanu i innych. Można nią łączyć nawet cienkie blachy (od 0,5 mm).