Jak zdobyć certyfikat SCC/VCA uprawniający do pracy za granicą

Jeśli jesteś kierownikiem budowy, menadżerem zespołu, właścicielem firmy lub zwykłym fachowcem, z pewnością przyda Ci się certyfikat szkolenia SCC/VCA. Mając go, zaświadczasz, że jesteś gotowy wykonywać swoją pracę w bezpieczny sposób zgodnie z międzynarodowymi przepisami. Jest to zaświadczenie, które uprawnia Cię do pracy za granicą. Skorzystają z niego wszystkie osoby pragnące wyjechać z kraju tymczasowo w celu zarabiania pieniędzy. Jest ono honorowane przede wszystkim w Niemczech, Anglii, Holandii, Belgii czy Luksemburgu, ale nie tylko — biorą je pod uwagę wszystkie zagraniczne firmy, w których stosowane są standardy bezpieczeństwa SCC lub VCA.

Warto wiedzieć, że certyfikaty SCC oraz VCA od 2013 traktowane są tak samo, dlatego od wielu lat stosuje się łączne oznaczenie SCC/VCA. Kto może uzyskać takie uprawnienia?

To zaświadczenie szkolenia jest przeznaczone dla fachowców pracujących w branży spawalniczej, elektrycznej, montażowej, budowlanej, przemysłowej oraz petrochemicznej. Co ważne, żeby przystąpić do egzaminu, musisz mieć tylko ukończone 18 lat oraz wykształcenie podstawowe.

Jak długo jest ważny?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, certyfikat SCC jest wydawany na 5 lat, zaś VCA na 10 lat. To bardzo wygodne, ponieważ możesz jeździć za granicę przez długi czas bez ciągłej potrzeby odnawiania certyfikacji. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko czas, ale również pieniądze, które są potrzebne, by sprostać wymaganiom procesu certyfikacji,. To bardzo ważne, ponieważ cała procedura może kosztować nawet 1500 zł — musisz wziąć pod uwagę, że cena ta może się dynamicznie zmieniać ze względu na warunki rynkowe i gospodarcze.

Jak przebiega?

Ubiegając się o wydanie certyfikatu SCC lub VCA należy odbyć odpowiedni kurs (zakres różny dla pracowników operacyjnych oraz kadry kierowniczej), oraz zdać egzamin.

Certyfikat SCC/VCA jest potwierdzeniem świadomości i odpowiedzialności pracownika w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, absolutnie niezbędnym podczas wykonywania zadań w krajach europejskich.