Badania NDT – czym są sektory przemysłowe i sektory wyrobu?

Badania NDT to inaczej metody badań nieniszczących, które pozwalają wykryć nieprawidłowości zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu spoiny. Do ich wykonania potrzebne są stosowne uprawnienia. Żeby je zdobyć, należy zaznaczyć, na jaki sektor wyrobu i sektor przemysłowy chcemy to zrobić. Czym one są? Jeśli Cię to interesuje, przeczytaj ten artykuł!

Sektory wyrobu

Określają, jakiego rodzaju przedmioty możemy poddawać badaniom NDT niezależnie od materiału, z którego są wykonane. Wyróżniamy następujące rodzaje:

  • odkuwki (f) — zarówno żelazne, jak i nieżelazne,
  • rury (t) – bez szwu, spawane, żelazne oraz nieżelazne, o różnej średnicy. Do tej kategorii zaliczają się też elementy do produkcji rur spawanych,
  • odlewy (c) — żelazne i nieżelazne,
  • wyroby przerabiane plastycznie — za wyłączeniem odkuwek,
  • materiały kompozytowe (p),
  • złącza spawane (w) – wszystkie spoiny oraz złącza wykonane z surowców żelaznych i nieżelaznych.

Każdy z tych obszarów przemysłowych ma oznaczenia podane w nawiasie. Dzięki nim z łatwością zidentyfikujesz je podczas wypełniania rubryki we wniosku o uprawnienia do oceniania stanu spoin.

Sektory przemysłowe

Decydują o tym, w jakim zakresie będziesz przeprowadzać badania NDT, czyli z jakimi elementami możesz pracować. Obejmują określony rodzaj elementów, które są wytwarzane oraz eksploatowane. Co ważne, w obszarach przemysłowych się w nich wszystkie lub wybrane sektory wyrobu. Dzielimy je na:

  • wytwarzanie – pozwala zbadać dopiero co wytworzone elementy lub prefabrykowane; obejmuje też naprawę uszkodzonych przedmiotów, które nie zostały jeszcze użyte,
  • badania przed – i poeksploatacyjne — dotyczą one konstrukcji i instalacji złożonych z wybranych wyrobów.
  • eksploatację taboru kolejowego,
  • lotnictwo – wytwarzanie i użycie elementów, które wykorzystywane są w przemyśle lotniczym.

W przeciwieństwie do obszarów przemysłowych nie mają one oznaczeń. Co ważne, ubiegając się o certyfikację, nie musisz poprzestawać na jednym sektorze. Możesz zająć się oceną spawanych elementów w wielu obszarach – wystarczy, że zaczniesz ubiegać się o poszerzenie uprawnień.

Rozszerzony certyfikat NDT

Żeby zdobyć możliwość oceniania kolejnego sektora, przemysłowego lub wyrobu, należy od początku przejść szkolenie oraz zdać egzamin kwalifikacyjny. Jest to możliwe podczas ponownej certyfikacji lub podczas rozszerzania aktualnego pozwolenia na ocenę wybranych obszarów. Warto pamiętać, że do przystąpienia egzaminu potrzebny jest okres praktyki z wybranej metody badań NDT.

Nie wiesz, na co się zdecydować? Sięgnij po multisektor!

Taki egzamin daje uprawnienia do oceny wielu sektorów przemysłowych i wyrobu. To bardzo dobry wybór. Dlaczego? Pozyskanie zdolności do badania wielu przedmiotów, na różnym etapie wytwarzania, jest tańsze - nie musisz przechodzić osobnego szkolenia dla każdego z nich. Co więcej, daje Ci ono więcej możliwości do pracy i rozwoju zawodowego.

Jakie są rodzaje badań NDT?

Jeśli zastanawiasz się nad pozyskaniem uprawnień do oceniania stanu spoin elementów spawanych w wybranych sektorów przemysłowych lub wyrobu, z pewnością ciekawi Cię, jakie typy badań NDT wyróżniamy. Są to:

  • wizualne — pozwalają wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie produkcji,
  • penetracyjne – wymaga zastosowania penetratu,
  • magnetyczno – proszkowe – wykorzystywana jest w przypadku surowców ferromagnetycznych,
  • ultradźwiękowe — pozwala wykryć pęknięcia, przyklejenia czy braki przetopu we wnętrzu spoiny,
  • radiograficzne – wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie,
  • szczelności — opiera się na zjawisku przenikania gazu z przestrzeni o wyższym ciśnieniu do tej o niższym,
  • prądami wirowymi ET — wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej.

Mamy nadzieję, że wiesz już, czym są sektory przemysłowe oraz wyrobu. Warto się z nimi zaznajomić, żeby wybrać dokładnie takie, które są Ci najbardziej potrzebne w pracy. Pamiętaj, że robiąc certyfikację do badań NDT, nie musisz się ograniczać — możesz sięgnąć po multisektor, który pozwoli Ci na ocenę spoin różnego rodzaju, na wielu etapach wytwarzania. Możesz też rozszerzyć swoje uprawnienia – nie zapomnij jednak, że za każdym razem będziesz zmuszony przechodzić szkolenia oraz zdawać egzamin.