Kim jesteśmy

Naszą specjalizacją są usługi konsultacyjne oraz wsparcie techniczne, które świadczymy firmom działającym w obszarze produkcji konstrukcji stalowych oraz różnego rodzaju elementów maszyn i urządzeń, gdzie stosowane są procesy spawalnicze.

Kwalifikowanie technologii spawania wg EN ISO 15614-1 – od czego warto zacząć?

Jeśli chcemy potwierdzić, że warunki panujące w naszej firmie, parametry, które przyjmujemy oraz użyte przez nas materiały są odpowiednie do uzyskania połączeń o pożądanych własnościach, warto rozważyć kwalifikowanie technologii spawania, czyli działanie, którego rezultatem jest uzyskanie dokumentu WPQR. Jest to świadectwo, które uprawnia zakład do wykonywania prac spawalniczych na wybranych materiałach o ściśle określonych grubościach przy zastosowaniu własnych technologii.

Przed przystąpieniem do tego procesu należy dokładnie przeanalizować profil produkcyjny zakładu, ponieważ sposób łączenia powinien być dostosowany do firmy, a nie odwrotnie. Kwalifikowanie technologii spawania według właściwej części normy EN ISO 15614 musi zostać przeprowadzone wszędzie tam, gdzie wdrożony jest system jakości ISO 3834. Firmy, które dopiero się rozwijają, mogą dokonywać kwalifikacji stopniowo, skupiając się tylko na najważniejszych elementach i powoli zwiększając zakresy. Dokładny audyt zakładu pozwoli Ci uzyskać informacje na temat tego, które produkty objąć certyfikacją.

Jak przygotować się do kwalifikowania technologii spawania?

Na początek warto przejrzeć obecne i przyszłe projekty, określić, jakiego rodzaju materiały są wykorzystywane do ich wykonania oraz ustalić, czy używany jest tylko jeden gatunek, czy kilka. Należy również podjąć następujące kroki:

  • przyporządkowanie materiałów do grup według raportu technicznego ISO TR 15608 albo ISO TR 20172.
  • sprawdzenie, jakiego rodzaju spoiny są wykorzystywane dla konkretnych materiałów, grubości oraz metod łączenia,
  • sprawdzenie, jakie grubości i średnice są stosowane dla danych materiałów.
  • określenie, jakie metody spawania są wykorzystywane w Twojej firmie dla określonych materiałów, grubości, średnic i rodzajów spoin.
  • określenie, jakie gatunki spoiw wykorzystywane są do określonych materiałów i sposobów łączenia.

Po ustaleniu powyższych danych należy pozyskać parametry aktualnie łączonych elementów oraz je zapisać. Tak zebrane informacje można wykorzystać do określenia, które rodzaje połączeń chcemy poddać kwalifikacji i odznaczyć świadectwem WPQR.