Na czym polega metoda spawania drutem samoosłonowym?

W dzisiejszych czasach fachowcy mogą łączyć elementy metalowe na wiele sposobów - w tym celu wykorzystuje się metodę MIG/MAG czy TIG. Ale to nie wszystko! Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też spawanie drutem samoosłonowym. Co to takiego, jak zachodzi i dlaczego warto się na nie zdecydować? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

W trakcie tego rodzaju spawania wykorzystuje się rdzeniowy drut samoosłonowy wypełniony proszkiem. Gdy temperatura wzrośnie wystarczająco, ulega on topnieniu, a znajdujący się w środku proszek wytwarza gaz osłonowy, który tworzy atmosferę zabezpieczającą wokół jeziorka spawalniczego.

O czym należy pamiętać?

Kiedy zdecydujesz się na taką formę spawania, nie możesz zapomnieć o odpowiedniej rolce podającej umieszczonej w źródle spawalniczym - przyda Ci się karbowana czy też radełkowana, która będzie równomiernie podawać drut. Warto z niej skorzystać, ponieważ standardowe rolki w kształcie litery V czy U mogą go zniekształcić i uniemożliwić prawidłowe łączenie elementów metalowych.

Jeśli chcesz wykonywać spoiny w sposób właściwy, powinieneś pamiętać, żeby odpowiednio prowadzić uchwyt spawalniczy. Przy tego rodzaju metodzie ważne jest, by go ciągnąć, a nie pchać do przodu, a do tego ustawić pod niewielkim kątem - w ten sposób będziesz mieć pewność, że otrzymasz czystą, wysokojakościową spoinę.

Zalety tego rodzaju łączenia

Kiedy się na nie zdecydujesz, znacznie uprościsz swoją pracę - ze względu na wydzielanie gazu podczas spalania nie ma potrzeby dostarczania go z butli. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale też włożysz mniej wysiłku podczas produkcji. Co więcej, spawanie drutem samoosłonowym pozwala na łączenie elementów metalowych na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki proszkowi biorącemu udział w procesie – skutecznie zapobiega on utlenianiu spoiny.

Każdy spawacz może pracować w ten sposób - jest to metoda bardzo podobna do MIG/MAG. Jedyną różnicą między nimi jest fakt, że podczas tego procesu spawania wykorzystuje się drut nie lity, a rdzeniowy wypełniony proszkiem.