Kim jesteśmy

Naszą specjalizacją są usługi konsultacyjne oraz wsparcie techniczne, które świadczymy firmom działającym w obszarze produkcji konstrukcji stalowych oraz różnego rodzaju elementów maszyn i urządzeń, gdzie stosowane są procesy spawalnicze.

Porady dla początkujących spawaczy


Dobrze wiemy, że nie każdy kto interesuje się łączeniem metalu, wiąże z tym swoją zawodową przyszłość. Dla wielu osób jest to sposób na samodzielną naprawę wyposażenia, np. bramy, a dla innych to twórcze hobby. Niezależnie od powodu, dla którego Ty sięgasz po lutownicę, musisz wiedzieć jak spawać. Przygotowaliśmy więc kilka porad dla początkujących, które ułatwią Ci pierwsze próby łączenia metalu.


Porady dla początkujących – czyli jak spawać?

Podstawą jest wiedza teoretyczna, którą możesz przyswoić na kursach, z książek lub od fachowców w tej dziedzinie, którzy mają za sobą lata praktyki. Bez informacji o materiałach, urządzeniach i zasadach BHP Twoje próby mogą być mało efektywne lub – w najgorszym wypadku – zakończyć się wypadkiem.

Przestrzeń

Spawanie, niezależnie od tego czy ktoś jest początkującym czy doświadczonym robotnikiem, wymaga odpowiedniej przestrzeni. Stanowisko powinno być:

  • wydzielone
  • zadaszone
  • wentylowane
  • z niepalnych materiałów budowlanych
  • z oknami i drzwiami otwieranymi na zewnątrz.

Strój

Odpowiednie ubranie również wpływa na bezpieczeństwo, dlatego i o tym aspekcie pracy – szczególnie początkujący – spawacze powinni pamiętać. Bezpieczny stój oznacza takie ubrania, które zakrywają ręce oraz nogi i przylegają do ciała. W skład odzieży roboczej wchodzą także pełne buty, okulary ochronne, rękawiczki oraz specjalny hełm na głowę.

Przygotowanie materiału

Radzimy, aby zawsze pamiętać o oczyszczeniu materiału, który będzie poddawany obróbce. Przed łączeniem należy przetrzeć powierzchnię, np. szczotką drucianą i specjalnym preparatem czyszczącym. Następnie trzeba zaaplikować na blachę podkład, czyli preparat, który chroni przed korozją.

Obsługa urządzeń

Podstawowym narzędziem, z którego początkujący muszą nauczyć się korzystać, jest palnik, spawarka lub lutownica. Radzimy, aby dobrać urządzenia do rodzaju, właściwości, składu oraz grubości materiału, który będzie poddany obróbce. Zasada jest prosta, im grubszy metal, tym większa średnica drutu. Obsługa narzędzi jest trudniejsza niż ich dobór. Oprócz kwestii czysto technicznych, zależnych od modelu urządzenia (włączanie, wyłączanie) ważne są:
  • trzymanie palnika, lutownicy itp. obiema rękami
  • trzymanie palnika pod kątem
  • poruszanie pistoletu małymi, okrężnymi ruchami, a nie po linii prostej.